EVA KRÁLOVÁ
Nahlédněme do života Evy Králové, která byla nejen zpěvačkou a skladatelkou, ale také aranžérkou, textařkou, designérkou, keramičkou, malířkou, grafičkou a fotografkou.
Život, hudba, umění
Mnoho lidí Evu znalo jako hudební umělkyni, ale hodně energie věnovala i výtvarnému umění. Navrhovala a realizovala výrobu kovových šperků, porcelánových souprav a postupně pod vedením své matky, výtvarnice Zdeny Králové, úspěšně pronikla do tvorby netkaných tapiserií Arcedor. A postupně se opět vrátila k malbě obrazů, tentokrát olejomalbě.
Hudba ji však doprovázela od malička. Sotva dosáhla na klávesy dědečkova pianina, začala s hudebními improvizacemi. Výtvarné i hudební vlohy rozvíjela v rokycanské ZUŠ, výtvarné vzdělání pak završila na Pedagogické fakultě a především na Ústavu umění a designu v Plzni. Přitom stále zůstává v kontaktu se svojí ZUŠ a tak má možnost si se sborem Da Capo zazpívat mimo jiné v ikonickém kostele Hallgrimskirkja v Reykjavíku na Islandu i v USA. V roce 2004 významně pomáhá zrealizovat poetický projekt Osvobozený Edison na vlnách TSF, který se stává základem skupin Pěttet a Second Band Acoustic. Nejprve se zapojuje jako zpěvačka, postupně přebírá rytmické nástroje a pak začíná aranžovat hudbu – především vokály – a stává se grafičkou doprovodných výtvarných počinů včetně osobitého návrhu obalu a grafiky CD Výstava obrazů skupiny SBA tak i CD sboru Da Capo.
Zároveň realizuje samostatnou výstavu svých obrazů v Komunitním centru Sv. Prokopa v Praze a spolupodílí se na několika dalších výstavách, především spolu s maminkou a strýcem Pavlem na velké výstavě v Rokycanském muzeu v r. 2013 a na výstavě Dokonalost detailu – harmonie celku v ambitu Studijní a vědecké knihovny v Plzni v lednu 2016. Její designová studie rozhledny byla natolik vydařená, že byla přijata radnicí města Rokycan a po několikaletém úsilí se v květnu 2014 rozhledna Tanečnice – rozhledna na Kotli otevřela veřejnosti.
A k tomu všemu muzika! Zájem o španělské rytmy a flamengo ji přivádí ke spolupráci se Zdeňkem Martínkem a vzniku dua DOS Vias. Nahrávky vlastních skladeb začala realizovat s hudebníkem a producentem Jirkou Muchou. V angličtině textuje nejen sobě ale začíná být oslovována i dalšími přáteli. Připravuje scénáře pro videoklipy, na některých se podílí jak před kamerou, tak i za ní. Ale především se zdokonaluje v jazycích – zpívá anglicky, španělsky, romsky, portugalsky.V její výtvarné ale i textové tvorbě je cítit vliv uměleckých směrů jako minimalismus, dada, surrealismus, poetismus. Zabývá se environmentalistikou, studuje východní filosofie, egyptskou a antickou filosofii i kabalu, zajímá se o dostupné názory a postoje indiánských a australských kultur. Pro podporu svého projektu na ochranu světových oceánů Coraldom se obrací na jihoamerické indiánské šamany.
Veškeré její úsilí, lásky,
plány a naděje však rázně a nečekaně ukončil pprap. Jaroslav Takáč se synem Tobiášem
14.5.2018 v 10.05 hod. u obce Lhůta u Tymákova.
Vzpomínky
na Evu
Slunovrat 21.12.2022